Rozmowa kwalifikacyjna
Zrób dobre pierwsze wrażenie
Masz tylko jedną szansę, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. To znana prawda. Często jest ono także ostateczne. To, jak wypadniesz podczas pierwszego kontaktu z rekruterem, może wpływać na całą późniejszą relację. Zaimponuj dbałością o każdy szczegół, który wzbudzi pozytywne uczucia Twojego rozmówcy . Poniżej znajdziesz kilka porad, które mogą w tym pomóc.
Dobrze się zaprezentuj
Pierwsze wrażenie wywołujesz zanim jeszcze zdążysz powiedzieć choćby jedno słowo. Twój ubiór, wygląd i postawa mówią o Tobie bardzo wiele. Kiedy przygotowujesz się do spotkania z nieznaną osobą, zwróć uwagę na komunikację niewerbalną oraz to jak się prezentujesz. Upewnij się, że Twoje włosy są dobrze ułożone, a ubranie schludne. Wyprostuj się i przyjmij pewną postawę. Zadbany wygląd na pewno będzie działał na Twoją korzyść.
Nie zapomnij o kontakcie wzrokowym
Nawiązywanie kontaktu wzrokowego to oznaka Twojego zaangażowania. Zbyt długie wpatrywanie się może jednak zostać odebrane jako natarczywe i agresywne. Twój rozmówca może poczuć się niekomfortowo. Moment zapoznawania się jest dobrą okazją do nawiązania kontaktu wzrokowego, nie musisz go jednak podtrzymywać przez całą rozmowę. To ważne, aby kontakt był naturalny. Od czasu do czasu odwróć wzrok, a po chwili spójrz na rozmówcę ponownie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl.
Dbaj o mimikę
Uśmiech to podstawa. Zapamiętaj jednak, że tylko szczery, może dobrze wpłynąć na wrażenie, które po sobie pozostawisz. Twoja mimika powinna wyrażać odczuwaną radość z okazji poznania nowych osób. Dobra prezentacja zależy od dbałości o wszystkie szczegóły. Przy przywitaniu pamiętaj o stanowczym uścisku dłoni. Nawiąż wtedy także kontakt wzrokowy, wyraź swoje zadowolenie, mówiąc np. „Miło mi Pana / Panią poznać”. Uścisk dłoni powinien być wyraźny, zadbaj jednak, aby nie był zbyt silny.
Zapamiętaj imię i nazwisko
Powtórzenie imienia i nazwiska osoby, z którą się zapoznajesz pokaże Twoje zainteresowanie oraz uwagę. Dzięki temu Twój rozmówca poczuje, że jest dla Ciebie ważny. Jest to także dobry sposób na zapamiętanie nazwiska, jeśli zdarza Ci się mieć z tym problemy.
Uważnie słuchaj
Istnieje niewiele działań, które wyraźniej i lepiej obrazują szacunek do drugiej osoby niż uważne słuchanie. Ludzie potrzebują poczuć, że okazujesz zainteresowanie tym, co mówią. Pokaż, że to co opowiada Twój rozmówca jest dla Ciebie istotne i jesteś tym żywo zainteresowany. Nawiąż kontakt wzrokowy, uśmiechnij się. Od czasu do czasu potakuj lub wtrąć kilka słów, aby okazać swoje zaangażowanie.
Co warto zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną?
Przed Tobą ważny dzień – już jutro czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna w wymarzonej firmie. Nagle zaczynasz się denerwować i zadajesz sobie pytanie, co powinieneś ze sobą zabrać? Poniżej kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Ci zaprezentować się z jak najlepszej strony.
Teczka na dokumenty
Zacznijmy od początku – przygotuj teczkę, która pomieści wszystkie niezbędne dokumenty. Najważniejsze to mieć porządek – tak, aby potencjalny pracodawca nie czekał zbyt długo zanim odnajdziemy odpowiedni certyfikat, którym chcemy się pochwalić.
W pierwszej kolejności powinniśmy spakować swój życiorys oraz profesjonalnie przygotowane referencje, wystawione przez naszych poprzednich pracodawców. Nie miejmy jednak złudzeń, nie od tego, w jaki sposób napisane zostały te dokumenty zależeć będzie nasze być albo nie być. Rekruter zapraszając nas na rozmowę zapewne czytał już CV i list motywacyjny, a teraz pragnie zobaczyć, czy to co zostało zapisane jest zgodne z prawdą. Jak pokazują badania językoznawców i psychologów 93% naszego przekazu to niewerbalne sygnały. Podczas spotkania otwórzmy naszą teczkę i pokażmy, że jesteśmy dobrze zorganizowani.
Notes i długopis
Warto zabrać ze sobą czysty notes i długopis, aby w trakcie rozmowy zanotować ważniejsze informacje. Pokażesz w ten sposób zaangażowanie i poważne podejście do sprawy. Pamiętaj jednak, aby nie notować wszystkiego. Wybieraj tylko istotne informacje dotyczące danego stanowiska, a podczas rozmowy patrz na swojego rozmówcę a nie w kartkę - radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Wizytówka
Warto zadbać o to, aby zostać zapamiętanym. Poza słuchem i wzrokiem, dotyk jest niezwykle ważnym ludzkim zmysłem. Jeśli po rozmowie podarujemy rekruterowi naszą wizytówkę możemy liczyć na to, że tym małym gestem zapadniemy mu w pamięci, nie mówiąc już o korzyściach wynikających z budowania wizerunku osoby profesjonalnej i dobrze zorganizowanej. Wizytówki możemy zamówić w większości punktów xero za niewielkie pieniądze, więc może warto zastanowić się nad takim sposobem promowania własnej osoby.
Wyłącz telefon!
Telefon zawsze dzwoni w nieodpowiednim momencie, dlatego najlepiej go po prostu wyłącz. Samo wyciszenie może nie wystarczyć, przecież wibracje również słychać, a te mogę nas rozkojarzyć. Szkoda byłoby stracić szansę na dobrą pracę przez powiadomienie z Facebook’a lub sms’a od znajomego.
Idąc na poważną rozmowę, warto się do niej dobrze przygotować. Żyjemy w XXI wieku, w dobie Internetu, a więc zebranie najważniejszych informacji o danej firmie zajmuje zaledwie chwilę.
Nie zapomnijmy również o szczerym, serdecznym uśmiechu. Jedna setna sekundy może zadecydować o tym, czy ktoś nas polubi czy nie – dodaje Małgorzata Majewska. Pokażmy, że jesteśmy przyjaźnie nastawieni i otwarci na nowe wyzwania.
Powodzenia!
Teksty zostały przygotowane przez Monster Polska.